Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

WYCZÓŁKOWSKI Leon (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

„Dęby czterobarwne”, 1922, litografia z teki „Wrażenia z Białowieży” ,

Zaloguj się i korzystaj z funkcji OBSERWUJĘ.

Wybrane pozycje umieścimy w osobnej liście.
W ten sposób zapamiętasz najciekawsze obiekty, sprawdzisz wyniki sprzedaży po aukcji.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Zaloguj się i dodaj artystę do listy POSZUKUJĘ.

Wyślemy Ci informację, jeśli artysta ponownie pojawi się na aukcjach lub w ofercie sprzedaży.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Drukuj

litografia czterobarwna na chińskim papierze, wymiary arkusza 30,5×38,3 cm, wymiary odbitki 28,7×36,5 cm, sygnowana ołówkiem + autorski opis 4 barwna. Teka „Wrażenia z Białowieży”składająca się z 10 grafik.

09-11-2019
data dodania
Teka „Wrażenia z Białowieży” jest nie tylko wybitnym dziełem artystycznym,ale też bogatym źródłem ikonograficznym Puszczy Białowieskiej z początku lat 20-tych XX w. pałacowym.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Galeria Giza



Chrzanów
500 854 053
galeria@galeriagiza.pl
galeriagiza.pl
Inne obiekty na sprzedaż:
"Autoportret"
OBRZYDOWSKI Wiesław
data dodania: 15-07-2019
„Sprzęty”
SROKA Jacek
data dodania: 15-07-2019
„Bez tytułu”
MAKOWSKI Zbigniew
data dodania: 10-10-2019
„Bez tytułu”
MAKOWSKI Zbigniew
data dodania: 10-11-2019
„Metatron”
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina
data dodania: 20-11-2019
„Gdzie jest twoja mama”
NITKA Zdzisław
data dodania: 27-11-2019
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Dodaj do ulubionych
Dodawać aukcje do ulubionych mogą tylko zalogowani użytkownicy
zaloguj się i skorzystaj z tej opcji
Dodaj do obserwowanych
Obserwować aukcje mogą tylko zalogowani użytkownicy serwisu
zaloguj się i obserwuj wybraną akucję
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl